[lang_tr]Gevende & Balbazar Türkiye konserleri[/lang_tr][lang_en]Gevende & Balbazar Turkey concerts[/lang_en]

Gevende & Balbazar Türkiye konserleri

02 04 2010  |  Haberler
| |

Fransa’dan onaltı kişilik bir orkestra ile Gevende aynı sahnede müzik yaparsa neler olabilir… Nisan’da bu soruyu cevaplamak mümkün olabilecek.

Balbazar, Paris merkezli bir “sound painting” orkestrası. “Sound Painting” ise beden dili ile orkestra yönetim biçimi. Gevende ve Balbazar’ın yolları 2008 yılında kesişti. Gevende’nin manası dinleyene ait dili ile Balbazar’ın beden dili, müziğin diller üstü yapısı, pek çok ortak nokta birbirine çekti bu iki grubu. 2009 yılında Fransa’daki Türkiye Sezonu çerçevesinde Temmuz ve Ekim aylarında Paris’te bir araya gelerek atölye çalışmaları, provalar gerçekleştirip konserler verdiler. Konserler oldukça ilgi ile karşılandı.

Başından beri bu projeyi Türkiye’de de gerçekleştirmek her iki grup için de önemli idi ancak Balbazar gibi kalabalık bir ekibi davet etmek hiç de kolay olmadı! İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin desteği, Baykuş Müzik ve Pave Jazz işbirliği Balbazar’ı Türkiye’ye getirmeyi başardı.

Gevende & Balbazar Türkiye konserleri 22 Nisan Ankara EskiYeni, 28 Nisan Istanbul Babylon  ve 29 Nisan Eskişehir Hayal’de.

Gevende Balbazar Paris konser videosu için http://vimeo.com/5786601

Bookmark and Share

Comments are closed.