[lang_tr] Kırıka Danimarka ve İtalya Konserleri [/lang_tr] [lang_en] Kırıka Concerts in Denmark and Italy[/lang_en]

Kırıka Danimarka ve İtalya Konserleri

03 08 2010  |  Ana Sayfa Thumbnails, Kırıka
| |

2008 yılında Baykuş Müzik tarafından yayınlanan ilk albümleri Kaba Saz ile gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında müzik çevrelerinin ilgisini çeken Kırıka Ağustos ve Eylül aylarında Danimarka ve İtalya’da konserler verecek.

Grup, 27 ve 28 Ağustos tarihlerinde Danimarka’nın önemli konser mekanlarından Musikcafeen’de ve Aarhus Festivali’nde sahne alacak. Bu konserlerden kısa bir süre sonra ise İtalya’ya gidecek olan Kırıka 8 Eylül’de Milona Uluslararası Müzik Festivali’nde bir konser verecek.

Kırıka müzikal olarak on dokuzuncu yüzyılın metropol şehirleri olan İzmir, Selanik ve İstanbul’da üretilen ve “şehirli halk müziği” olarak adlandırdıkları müziklerden besleniyor. Arşivci bir tavırla var olan parçaları icra etmekten çok şarkı formlarını kullanarak yeni besteler, üretimler yapmayı önemsiyorlar. Bu çaba müziğin hayatla iç içe olduğu düğünler, şenlikler ve kutlamaları yeniden hatırlatmak ve bu kültürel öğeleri yaşatmakla da bağlantılı. Bektaşi nefeslerinin rindaneliğini, oyun havalarının hovardalığını, Karagöz-Hacivat müziklerinin çocuksu-neşesini, yeniçeri kahvehanelerindeki kabadayı hallerini, rembetikoların külhaniliğini, kantoların hafif meşrepliğini ve içli sevda şarkılarının hüznünü içinde barındıran bu kalender müzik o eski zamanlarda kah bir Rum hatunun sesinden, kah Urfalı bir gazelhanın nağmelerinden, kah İstanbul’lu bir beyefendinin nidalarından yükseliyordu.

Kırıka, mayasını işte buralarda buluyor, ruhu kırıklık… yani  şehirli olmanın ortaya koyduğu melez olma durumu.

Kırıka daha önce de Almanya, Portekiz, Suriye, Lübnan ve Bosna-Hersek’te konserler vermişti.

Bookmark and Share


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.