[lang_tr] Barana Quintet -

Barana Quintet – “Şarap” çıktı

19 09 2010  |  anasayfaslide
| |

“Barana” Anadolu’da birlikte müzik üretilen çok eski bir geleneğin adı…
Hollanda’da bu gelenekten yola çıkan Barana konseptinde ise,  evrensellik, birbirine temas eden müzik türleri ve doğaçlamaların beslediği – ama özünü de unutmayan bir müzik sentezi oluşturma çabası var.
Barana, birbirinden farklı çalgılara sevdalı, vokalist ve besteci Behsat Üvez ile besteci, klarnetçi Steven Kamperman’ın 2002 yılında temellerini attığı, farklı kültürler ve düşüncelerin yanı sıra güçlü müzikal kişilikleri de bir araya getirmeyi hedefleyen bir buluşma yeri… İkili,  deneysel ve yenilikçi yapıtlarında, doğaçlamacı Hollanda-Batı cazı ile güçlü Türk modal anlayışı bütünleştirmeyi amaçlıyor…
Üvez ve Kamperman’a çoğu zaman farklı ülkelerden ve kültürlerden müzik ustaları eşlik ediyor. Her yeni Barana projesinde bambaşka renklere, temalara yolculuk ediliyorlar….

Bu kez Barana Quintet’le Hayyam’ın şarabı yudumlanıyor…  Kah coşkulu ve hırçın, kah ironik ve derin… simgesel anlamlarla yüklü şaraplar arasında bir gezintiye çıkılıyor…

Şair ama aynı zamanda matematikçi, gökbilimci, hayat adamı Hayyam,  okuyanı tahrik edercesine, doğal zevk ve neşe ile mistizm arasındaki humanist ikilemleri anlatırken, hiçbir şeyden çekinmeden şarabın sınırsız zevkini savunuyor.

Sözleri ise bıçak gibi keskin ve yürek dağlayıcı…

Bookmark and Share

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.