[lang_tr] Barana Quintet -

New release: Barana Quintet – Wine

19 September 2010  |  anasayfaslide
| |

“Barana” Anadolu’da birlikte müzik üretilen çok eski bir geleneğin adı…
Hollanda’da bu gelenekten yola çıkan Barana konseptinde ise,  evrensellik, birbirine temas eden müzik türleri ve doğaçlamaların beslediği – ama özünü de unutmayan bir müzik sentezi oluşturma çabası var.
Barana, birbirinden farklı çalgılara sevdalı, vokalist ve besteci Behsat Üvez ile besteci, klarnetçi Steven Kamperman’ın 2002 yılında temellerini attığı, farklı kültürler ve düşüncelerin yanı sıra güçlü müzikal kişilikleri de bir araya getirmeyi hedefleyen bir buluşma yeri… İkili,  deneysel ve yenilikçi yapıtlarında, doğaçlamacı Hollanda-Batı cazı ile güçlü Türk modal anlayışı bütünleştirmeyi amaçlıyor…
Üvez ve Kamperman’a çoğu zaman farklı ülkelerden ve kültürlerden müzik ustaları eşlik ediyor. Her yeni Barana projesinde bambaşka renklere, temalara yolculuk ediliyorlar….

Bu kez Barana Quintet’le Hayyam’ın şarabı yudumlanıyor…  Kah coşkulu ve hırçın, kah ironik ve derin… simgesel anlamlarla yüklü şaraplar arasında bir gezintiye çıkılıyor…

Şair ama aynı zamanda matematikçi, gökbilimci, hayat adamı Hayyam,  okuyanı tahrik edercesine, doğal zevk ve neşe ile mistizm arasındaki humanist ikilemleri anlatırken, hiçbir şeyden çekinmeden şarabın sınırsız zevkini savunuyor.

Sözleri ise bıçak gibi keskin ve yürek dağlayıcı…

Baraná is the name of an old Anatolian tradition, in which musicians, poets and dancers get together and enjoy making music. Since 2002, it is also the name of the synergetic alliance of Turkish multi-instrumentalist Behsat Üvez and Dutch reed player Steven Kamperman. Together they compose soulful innovative music, in which the power of Turkish tradition is connected to playful Dutch improvisation. In every new project, Baraná travels with master musicians of different countries to find new colours and forms.

In Sarap, Baraná tastes the wine of Omar Hayyám with its own musical appetite. Sometimes wild, enthusiastic or ironic and sometimes profound or sensuous. Wine is a symbol of life in the works of 11th century Persian poet and bon vivant Omar Hayyam, who is also still known for his pioneering work in mathematics and astronomy. There has been much controversy about Hayyam’s plea for boundless and fearless enjoyment of wine. He speaks almost provocatively about the universal human paradoxes between natural pleasure, happiness and mysticism. His texts are bittersweet, his irony heart wrenching.

Bookmark and Share

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.